Малцина са хората, които не обичат да си похапват леща. Това вариво е сред най-вкусните и полезни и всеки диетолог или специалист по правилно хранене ще ни посъветва да го включваме в менюто си.
На пръв поглед, приготвянето на леща изглежда като детска игра. Истината е, че си има своите тънкости и специфики, с които задължително трябва да се съобразим. В противен случай рискуваме да се получи ястие, недостойно за трапезата ни.
Ако сте новобранци в кухнята, то нашите съвети ще са ви от голяма полза. Ще споделим с вас какви подправки трябва да добавите към лещата, която готвите, за да може крайният резултат да ви допадне.
Как е правилно да овкусяваме лещата?
Лещата има някои особености, които мнозина може и да не знаят. Тя, подобно на боба, също позволява да бъде накисната за няколко часа, преди да я сварите. Така ще скъсите времето за варене.
Що се отнася до самото готвене, сами трябва да решите към каква рецепта да се придържате. Някои предпочитат леща на супа, докато други са привърженици на яхнията.
Професионален готвач издаде как се готви най-вкусната леща яхния
Запомнете, че в началото на готвенето не бива да се слага сол в лещата. Така ще забавите самия процес и накрая ще се чудите защо варивото не омеква.
Подправките са нещо задължително, тъй като благодарение на тях ястието бива завършено. Чубрицата е задължителна, когато говорим за леща. Тя обаче се добавя почти на финала, когато лещата е завряла.
Дафиновият лист е онази тайна подправка, която мнозина пропускат да добавят към гозбата. Имайте предвид, че ароматът му е натрапчив, затова с подправката не бива да се прекалява. Едно – две листа са напълно достатъчни, за да се подчертае вкусът на ястието в тенджерата.
Излишно е да споменаваме за червения пипер, който е задължителна подправка.
В края на самото готвене може да гарнирате с нарязан на ситно магданоз. Зелените листа придават още повече свежест.
Не забравяйте тези подправки. Благодарение на тях ястията, които приготвяте, ще бъдат съвършено вкусни и ароматни.